Korzyści z normobarii
Korzyści z normobarii przekonują nawet największych sceptyków. Udowodniono, że metoda pozwala na dotlenienie wszystkich komórek ciała, a regularne zabiegi stymulują gojenie się ran, poprawiają krążenie krwi, działają przeciwobrzękowo i bakteriobójczo, a także pomagają w zwalczaniu zakażeń oraz wzmacniają procesy eliminowania tlenku węgla.
Lista pozytywów jest znacznie dłuższa, ale wszystkie wynikają przede wszystkim ze zwiększenia ilości komórek macierzystych organizmu, odpowiedzialnych za regenerację i odbudowę uszkodzonych tkanek. To działanie szczególnie widoczne jest w grupie pacjentów mających problemy z narządami ruchu, takimi jak zwyrodnienia stawów, choroby kości i uszkodzenia ścięgien.
Normobaria a choroby i zaburzenia rozwojowe
Metoda normobarii pomaga chorym zmagającym się z cukrzycą, chorobami układu krążenia oraz chorobami skórnymi, w tym łuszczycą. Wiele wskazuje na to, że zabiegi w komorze normobarycznej mogą poprawić funkcjonowanie osób z autyzmem, przyśpieszają rekonwalescencję po operacjach, zabiegach chirurgicznych i udarze mózgu. Osobom zdrowym dodają życiowej energii, wzmacniają libido i wspomagają walkę z nadwagą.
Potwierdzone efekty terapii normobarycznej:
- zmniejsza stany zapalne, dzięki dotlenieniu komórek,
- przyspiesza rozwój nowych naczyń krwionośnych,
- pobudza regenerację nabłonków,
- działa stymulująco na komórki skóry – fibroblasty, wspomagając produkcję kolagenu i elastyny,
- spowalnia starzenie się organizmu,
- zmniejsza obrzęki tkanek,
- zwiększa aktywność osteoblastów i osteoklastów – komórek budujących kości,
- poprawia transport składników odżywczych do wszystkich komórek ciała,
- zwiększa wydolność organizmu i zdolność do zapamiętywania,
- dotlenia w niezbędnym stopniu wszystkie komórki ciała.
Gojenie i naprawa tkanek dzięki terapii normobarycznej
Jedną z największych korzyści terapii normobarycznej jest szybsze oraz skuteczniejsze gojenie tkanek. Jaki czynnik ma na to wpływ? Przede wszystkim wynika to z wyjątkowej przyswajalności tlenu. Poprzez kurację wspomniany gaz przenoszony jest nie tylko dzięki hemoglobinie. Ulega on również rozpuszczeniu w osoczu krwi, co powoduje szokujące efekty. Właśnie z tego powodu wiele osób decyduje się na sesje w komorze normobarycznej po przejściu jakichkolwiek urazów. Terapia zapewnia bowiem nie tylko szybszą rekonwalescencję, ale także przynosi wiele innych, korzystnych efektów.
Terapie normobaryczne dla sportowców
Z terapii normobarycznych wyjątkowo często korzystają sportowcy. Sesje w kapsułach gwarantują bowiem wiele korzyści na różnych etapach sezonu. W jakich konkretnie przypadkach warto zdecydować się na tego rodzaju seans? Zalecany jest on między innymi podczas okresu treningowego. Terapia pozwala bowiem w wyraźnym stopniu poprawić wydolność organizmu, co może przełożyć się na zwiększenie jednostek treningowych. Oprócz tego zawodowi sportowcy często decydują się na kuracje tlenowe podczas zawodów. Wynika to z faktu, że umożliwiają one przyspieszenie regenerowania się organizmu oraz zredukowanie uczucia zmęczenia. Sesje mogą także zostać przeprowadzone po zakończeniu sezonu, co pozwoli odciążyć mięśnie oraz stawy, a także pomóc w wyleczeniu mikrourazów.